Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

STOWARZYSZENIE 

NA RZECZ UTWORZENIA GMINY W SZCZAWIE


WPISANE DO REJESTRU STOWARZYSZEŃ ZWYKŁYCH

STAROSTY POWIATU LIMANOWSKIEGONews

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Szczawy 


Mając na względzie staranie o rozwój Szczawy, dążąc do efektywnego wykorzystania środków budżetowych pochodzących z dochodów Naszej miejscowości, a także zapewnienia możliwości samodzielnego decydowania o własnych sprawach, z inicjatywy Radnych Gminy wybranych z sołectwa Szczawa, Rady Sołeckiej oraz Sołtysa Szczawy powstał Komitet na Rzecz Utworzenia Gminy w Szczawie. 


Powody wystąpienia z inicjatywą utworzenia Gminy Szczawa

Nasza przynależność do Gminy Kamienica to lata marnowania szans rozwojowych Szczawy wynikających z nieuczciwego podziału środków budżetowych, ich nieefektywnego wykorzystania, co widać na przykładzie jakości dróg dojazdowych do osiedli oraz systematycznego blokowania inicjatyw gospodarczych. Należy podkreślić, iż w rozbiciu na poszczególne sołectwa, z sołectwa Szczawa budżet Gminy Kamienica uzyskuje najwyższe dochody podatkowe. Jednocześnie, wartość realizowanych w Szczawie inwestycji, to zaledwie kilka procent puli środków budżetowych przeznaczonych na inwestycje w Gminie Kamienica. 

Praktycznie każdy obiekt gminny umiejscowiony w Szczawie to efekt ogromnego zaangażowania, w tym finansowego jej mieszkańców. Bez tych inicjatyw - nie byłoby tutaj nic! Świadczy to z kolei o Naszej dobrej samoorganizacji i dobrze rozumianym interesie społecznym.


Utworzenie Gminy Szczawa nie spowoduje;

- podniesienia podatków,

       konieczności zmian danych w księgach wieczystych, rejestrach gruntów i budynków i innych rejestrach publicznych,

-        konieczności wymiany dokumentów (np. dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy).


Założenia strategii rozwoju Gminy Szczawa

       utrzymanie na istniejącym poziomie podatków od budynków, gruntów rolnych i lasów,

       maksymalne wykorzystywanie środków z UE oraz funduszy krajowych na realizację inwestycji,

       ścisła współpraca z samorządem powiatu i województwa w realizacji zadań publicznych,

       ścisła współpraca ze stowarzyszeniami oraz innymi organizacjami społecznymi, 

       tworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów. 


Organizacja władz Gminy

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym władzę w Gminie sprawuje Wójt oraz Rada Gminy, wybierani przez mieszkańców Gminy na czteroletnią kadencję. Wójt Gminy jest organem wykonawczym. Rada Gminy pełni funkcję organu stanowiącego i kontrolnego. W skład Rady Gminy wchodzi 15 radnych, których wybierze społeczeństwo Szczawy.